Wybór Zofii dobrym wyborem na Dzień Ojca

Prezent na Dzień Taty może być połączeniem rozrywki i refleksji, jeśli zdecydujesz się na dobrą książkę. “Wybór Zofii” Williama Styrona to powieść psychologiczna uznawana za jedną z najważniejszych książek wydanych w XX wieku. Niezwykła proza autora skrzy mądrością i cierpkim poczuciem humoru, a przede wszystkim staje się tłem dla nietuzinkowych bohaterów. 

Wybór Zofii – o czym opowiada?

Akcja powieści rozgrywa się w Nowym Jorku w 1947 roku. Stingo, będący tutaj narratorem, został zwolniony z wydawnictwa, w którym recenzował książki i szuka swojego miejsca w mieście i życiu. Ze względu na ograniczenia finansowe trafia do taniego mieszkania w nowojorskiej dzielnicy żydowskiej, gdzie zamierza w pełni poświęcić się pisaniu i spełnić swoje marzenia o debiucie literackim. W różowej na zewnątrz i w środku kamienicy wkrótce poznaje swoich sąsiadów i sąsiadki. Jedną z nich jest Zofia Zawistowska, w której pisarz zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Kobieta tkwi w paskudnym związku i ma za sobą doświadczenie obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Zafascynowany nią Stingo wkrótce staje się powiernikiem jej największych sekretów, a ich rozmowy dotyczą zarówno prozaicznych spraw, jak i rozważań na temat kondycji współczesnego świata po zakończeniu najbrutalniejszej wojny w dziejach. W obozie koncentracyjnym Zofia musiała dokonań tragicznego wyboru i poświęcić swoje dziecko. Wkrótce znów stanie w obliczu ważnego wyboru, a jej traumatyczne przeżycia zdają się podążać za nią w każdym momencie życia.

Na czym polega fenomen tej powieści?

W 1980 roku “Wybór Zofii” Williama Styrona zdobył prestiżową nagrodę National Book Award for Fiction i znalazł się na liście stu najważniejszych książek XX wieku według dziennika Le Monde. Na podstawie powieści powstał również Oscarowy film z Meryl Streep oraz Peterem MacNicolem w rolach głównych. Historia ta od lat porusza czytelników i widzów, ponieważ w szerokim kontekście ukazuje losy ludzi, którzy doświadczyli nazistowskiej machiny wojennej. Okazuje się, że nawet w dalekim Nowym Jorku, mieście pełnym możliwości, żyją ludzie, którzy nie potrafią sobie poradzić ze swoimi demonami, a wielu czytelników może się z nimi z różnych powodów utożsamiać.